Ještěd
Nezapomenutelným a velmi oblíbeným výletem z Janového Dolu je televizní vysílač s rozhlednou a hotelem Ještěd. Hora je společně s vysílačem známou dominantou Libereckého kraje. Po celý rok je cílem turistů a milovníků přírody. Vydejte se za vesnicí na výlet na samotný vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu, kde stojí slavný horský hotel Ještěd. Je postaven ve výši 1012 m.n.m. Stavba se na kopci tyčí ve tvaru rotačního hyperboloidu s kruhovým půdorysem a je vysoká 100 metrů. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberecký kraj i do širokého okolí. Za každého počasí je Ještěd přístupný, ať už se sem dostanete pěšky, na kole, autem nebo kabinovou lanovkou, můžete spatřit krásný výhled do malebné horské přírody s městem v údolí.
Pramen Ploučnice
Krásným výletním místem nacházejícím se uprostřed hájku na pomezí obce Janův Důl a městečka Osečná je pramen řeky Ploučnice. Z hlouby země vyvěrá na povrch a tvoří tak přírodní jezírko, které se mění v bublající potůček a rozlévá se dál do krajiny. Délka celého toku měří 105 km a na severu v Děčíně se vlévá do řeky Labe. Zajímavostí je, že ani v době dlouhodobého sucha nevysychá a je označován za jedno z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě. V jarním období se místo u pramene stává nezapomenutelným, kde sasanky vytvářejí nádech pohádkového obrazu rozkvetlých květů a vrby okolo tůňky ochraňují vyvěrající pramen.
Jenišovký rybník
Jenišovský rybník se nachází těsně u pramene Ploučnice, jeho poloha uprostřed lesa tvoří klidné místo plné relaxace a stále je využíván k oblíbenému rybaření. V roce 2008/09 byla realizována velká rekonstrukce mlýnského náhonu Jenišovského rybníka, opravena hráz rybníka, vystavěn nový požerák, bezpečnostní přepady a celkové odbahnění. V dřívější době bylo mlynářství neodmyslitelnou součástí života lidí u pramenící řeky a dnes je spojen s Podještědskými pověstmi, které si lidé rádi připomínají čtením z knih.
Tisíciletá lípa
Od Suchého Janového Dolu se nabízí krásná procházka k tisícileté lípě v Kotli. Cesta vede okolo malých chaloupek ve vesnici a je obklopena lesem a obilným polem. Za vámi zůstává úchvatný pohled na panorama Ještědu. K památnému stromu se dostanete za necelou půl hodinku chůze. Spatříte lípu velkolistou vysokou 25 m s obvodem kmene 9 m. Kmen tisícileté lípy se je dutý, v horní části je zastřešená. Blízko ní je menší lípa s obvodem 6 m a výškou 23 metrů. Jedná se o nejmohutnější stromy v severních Čechách. Tisíciletá lípa se stala stromem roku 2009.
Lázně Kundratice
Při navštívení městečka Osečné se můžete podívat do jedněch z nejstarších lázní v Čechách, do Lázních Kundratic, ve kterých se stále používá jako přírodní léčivý zdroj slatina. Velmi příznivá je poloha Lázní, nachází se mezi klimatickými podmínky Ještědského pohoří, který nabízí krásnou a klidnou přírodu bohatou na borové lesy, háje, luka a rybníky.
Lázně Kundratice poskytují svým hostům kvalitní procedury, které působí velice příznivě na uzdravení při různých onemocněních, např: rheumatická arthritida, Morbus Bechtěrev, funkční poruchy páteře (blokády páteře), chronické ploténkové syndromy a stavy po operaci plotének, porušené pohybové stereotypy, svalový rheumatismus a další.
Jeřmanská skála
Zajímavým turistickým i cyklistickým výletním místem se stává Jeřmanská skála, která je uprostřed lesa pod vrcholem Ještěd nedaleko Druzcova. Jeřmanská skála je také známá pod názvem Císařský převis a jedná se o mohutný pískovcový převis nejvýše položené lokality pravěkého osídlení. V zimním období se zde na skále tvoří z odkapávající a následně zmrzlé vody ledopád a krápníky. Na cestě před skalou je i odpočívadlo s poutním křížem, který byl vytvořen na počest zahynulého mladého pruského rytmistra v roce 1866 za Prusko-Rakouské války.
Pomník Karolíny Světlé
Ve vesnici Světlá pod Ještědem můžeme vidět pomník známé spisovatelky Karolíny Světlé, který vytvořil sochař Josef Bílek. Spisovatelka Karolína Světlá v obci žila v letech 1853 – 1865 a díky své tvorbě proslavila nejen obec Světlou, ale i celou oblast Podještědí. Mnoho míst je s ní spojeno – Lesnatý vrch Horka u Světlé je se svou Skalákovnou, jeskyní vytesanou v pískovcové skále, dějištěm povídky Skalák, v Doleních Pasekách stojí dům, kam Světlá zajížděla na letní bydlení ke švagrové. Stará kaplička v Domaslavicích byla zase dějištěm románu Kříž u potoka. Spisovatelka zemřela 7. září 1899 v Praze.
Skalákovna
Na Skalákovnu, známou díky povídce Karolíny Světlé Skalák, se dostanete jižně od Světlé pod Ještědem a dvou částí obce Vesce a Jiříčkova. Zde se nachází vrch zvaný Mazova Horka (569 m.). Na počátku 19. století byli vytesány do skály dvě místnosti s trojicí oken. Na vnější skalní stěně je patrná luneta s dochovalým letopočtem 1873. Skalákovna byla obývána ještě v šedesátých letech 19 a byla používaná jako přechodné obydlí.
Čertova zeď
Čertova zeď je národní přírodní památkou. Základním předmětem ochrany je fragment zcela unikátního geologického jevu – rozsáhlé čedičové žíly vypreparované z druhohorních pískovců.
Nachází se mezi Českým Dubem a Osečnou v severozápadním podhůří Ještědského hřbetu. Celková výměra území je 19,08 ha. Zachoval se pouze tzv. Čertův stolec o výšce 6 m nedaleko obce Kotel a Čertova hlava. Čedič má výraznou sloupcovitou odlučnost, sloupce jsou uloženy vodorovně.
Název „Čertovy zdi“ je odvozen od strarých pověstí, je spjat se sázkou mezi člověkem a čertem. Vsadili se, že nedokáže postavit přes noc do kuropění zeď od Ještědu po Bezděz. Když už bylo téměř jisté, že na smrt vyděšený sedlák prohraje, hodinu před kuropěním sám zakokrhal, a tak vzbudil všechny blízké kohouty, kteří se k němu přidali a čert svoji sázku prohrál.
Lesní domky
Nedaleko Janového Dolu směrem k Družcovu vás navede cyklostezka stezka, která spojuje malé vesnice v okolí s městečkem Osečná. Osada Lesní domky se klikatí se mezi loukami a polem. Během klidné procházky nebo na kolech se před vámi rozprostře nádherný pohled na Ralsko i na Ještědský hřeben.
Krásná vyhlídka
V nedalekém okolí městečka Osečné se nachází přírodní zajímavost Krásná vyhlídka. Jedná se o přístupnou pískovcovou plošinu nedaleko Lázní Kundratice. Můžete tu spatřit nádherný výhled na celou Ralskou pahorkatinu – na hrad Děvín, Ostrý a Široký kámen, zříceninu Ralsko, Hamerské jezero a Kavčí skálu.
Stohánek
Zavýletovat můžete i na přírodní památku nedaleko Osečné na Stohánek. Stohánek je zřícenina skalního hrádku na osamoceném pískovcovém suku a je volně přístupný. Dřevěné části hradu úplně zanikly, zůstaly pouze místnosti ve skále. Ve skalním bloku jsou upravené místnosti, kdysi prý obývané poustevníky. Místo je také velmi známé i z knihy Karolíny Světlé „Poslední poustevnice“. Z hradní skály se nabízí nádherný výhled do okolí.
Hrad Děvín
Na zříceninu hradu Děvín, založeného před rokem 1250 Markvartici, se dostanete z Osečné cestou na Hamry na Jazeře. Zajímavostí je, že hrad nebyl nikdy dobyt. V roce 1645 byl pobořen Švédy a později za majitelů Bibrštejnů od 16. století začal pustnout. Zachovalo se poměrně rozsáhlé zdivo celého hradu, sklepy a velká hradní studna. V podzemních prostorách jsou chráněná zimoviště netopýrů. Z hradu jde nádherně vidět do okolí na Hamerský rybník, Ralskou pahorkatinu a Hamerský Špičák.
Hamr na Jezeře
Pěkná procházka nebo i projížďka na kolech je na Hamry na Jezeře. Od vesnice Janův Důl jsou trochu dál, ale stojí za navštívení. Hamr na Jezeře je obec na severu bývalého vojenského prostoru Ralsko, v poválečných letech bylo zde středisko těžby uranové rudy. Dnes se Hamry proměnili na rekreační zónu okolo břehu Hamerského jezera s řadou přírodních rezervací a sportovního využití. Hamerské jezero je přírodním koupalištěm s chatičkami a je považováno za jedno z nejkrásnějších pláží v ČR. Zajímavostí je, že se na pláži Hamerského jezera se v roce 1952 natáčel známý český film „Dovolená s Andělem“ s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli. V prostoru pláže se nalézá atraktivní lanový park v korunách stromů, obří vzduchová trampolína, dětský FITNESS koutek, půjčovna lodí a šlapadel, minigolf a stánky s občerstvením.
Autorem textů je Pavlína Janíčková a obec Janův Důl