O obci Janův Důl


Obec Janův Důl

Podhorská vesnička Janův Důl se nachází v údolí Podještědí v jihozápadní části ORP Liberec u města Osečná. Sousedí s obcemi Světlá pod Ještědem, Český Dub a Osečná. Skládá se z 1 katastrálního území o celkové výměře 455,60 ha. Historie sahá až do roku 1569, kdy byla vesnice založena.

Zástavba DSC03051obce je převážně soustředěna podél komunikace Dolení Paseky a Osečná, vzdáleny jsou pouze její dvě části Suchý Janův Důl a Zadní Ves. Vesnice je obklopena rozsáhlými loukami a kopci a kopečky a hustými lesy, proto je tu krásné využití pro rekreační turistiku, cyklistiku, sport i houbaření.

Budova bývalé základní školy je dnes sídlem obecního úřadu Janův Důl a prostorem pro kulturní a společenské vyžití občanů. Zajímavým zpestřením obce je také areál campu vybudovaný z bývalé zemědělské usedlosti.PIC00008

Obec a její okolí protíná několik turistických cest a ztezek, které turisty zavedou na mnoho zajímavých výletních míst a jsou tak idenální příležitostí pro příjemné procházky i hezké zážitky.

 

Turisticky zajímavá místa a drobné památky v obci

Kaplička Svatého Jana Nepomuckého v Janově Dole
Půvabnou stavbou ve vesnici je v nedávné době zrekonstruovaná kaplička z roku 1796 v arDSC02938eálu Campingu 2000, která se po zmíněné rekonstrukci nakonec stala místem pro společenské události. Vysvěcením Svatému Janu Nepomuckému došlo k založení vesnické tradice – její prostředí s košatou lípou v těsné blízkosti vytváří prostor pro Svatojánskou pouť, která se pořádá každý rok ke konci měsíce června.

V obci se nachází ještě další kaplička v horní části Janova Dolu poblíž č.p. 36. V současné době je v rekonstrukci a po její dostavbě se stane součástí zajímavých památek Janova Dolu, jenž upoutá nejednoho kolemjdoucího.

Činkův kopec
Kdo chce vidět vesnici Janův Důl jako na dlani, nabízí se mu výhled z Činkova kopce. Kopec je nejvyšším místem ve vesnici pro rozhled do okolní krajiny. Z jeho vrcholku lze vidět linoucí se vesničku podél silničky i město Osečná a v dálce další kopce, mezi nimi známější vrcholek Ralska.

Památné kříže a sloupky Janova Dolu
Vesnice uchovala část minulosti v rekonstrukci zbořených památných křížků a sloupků. První pozoruhodný křížek se nachází v dolní části Janova Dolu (před č.p.20), další stojí osamoceně v pastvinách za areálem Agrokomletu a poutní křížek najdete také v lese na Činkově kopci poblíž části Zadní Ves, ten teprve čeká na obnovu. Poté se stane příležitostným výletním bodem pro zastavení při toulkách místními lesy.

Památný kamenný sloupek s obrázkem Panny Marie objevíte na cestě v Zadní Vsi. Místu se začalo říkat „U obrázku“ a v jeho okolí už brzy povede obecní pěšina, která se stane zkratkou ze středu obce Důní do Zadní Vsi a naváže tak na hlavní silnici směrem do Doleních Pasek.

Autorem textů je Pavlína Janíčková a obec Janův Důl